Makat Çatlağı ve Tedavisi

Makat çatlağı her ne kadar hemoroit ile karıştırılıyorsa da aslında tamamen farklı bir sağlık sorunudur. Hastalığın neden kronik kabızlık sorunu olmak ile birlikte makat bölgesinde zorlanmalar ve uzun süreli ishal durumu da hastalığı tetikleyen etkenlerden bazılarıdır. Ayrıca kadınlarda doğum sonrasında da bu tür sorunlar sıkça yaşanabilmektedir.

Makat çatlağı tedavisinde hangi evrede olduğuna karar verilir ve buna göre bir tedavi planı yapılır. Erken vakalarda kas gevşetici ve rahatlatıcı ilaç tedavisi olumlu sonuç veriyorken iler safhalardaki hastalarda cerrahi müdahale söz konusu olabilmektedir. Önceden açık ameliyat ile makat çatlağı tedavisi yapılıyorsa da gerek iyileşme sürecinin sıkıntılı olması gerekse hastanın çok fazla acı hissi yaşıyor olması sebebi ile çok tercih edilmemektedir. Bunun yerine günümüzün teknolojilerinden yararlanılarak gerçekleşen tedavilerde başarı oranının yüksek oluşu ve hastanın konforuna hitap etmesi bakımından daha çok ilgi görmektedir.

Makat çatlağı tedavisinde botox ile tedavi yöntemi son yılarda en çok ilgi gören uygulamalardan biridir. Bu uygulamada makat bölgesindeki bazı kaslar botox ile geçici felç olması hedeflenir. Bu uygulama sonucunda bölgedeki kaslarda hissedilen ağrı ve acı ilk anda yok olur. Bunu sonrasında bölgedeki çatlağı onarıcı bazı yardımcı tedavi yöntemleri uygulanır. Bu süreçte hastanın hiçbir şekilde ağrı ve acı hissetmemesi botox ile makat çatlağı tedavisini popüler hale getirmektedir.