Organ Naklinin Önemi

Organ yetmezliği yaşanması durumunda, hastaların tam anlamıyla sağlığına kavuşması için organ nakli yapılması gerekmektedir. Bu anlamda, nakil ile hastalara ikinci bir yaşam şansı verilmektedir. Bu durum organların yeterli şekilde çalışmadığı kişilerin için yaşı kaç olursa olsun kurtarıcı niteliğinde olmaktadır. Birçok hasta için nakil söz konusu olabilir. Böbrek ülkemizde en yaygın olan nakil organlarından biridir. Ülkemizde gerçekten çok sayıda böbrek hastası bulunmaktadır. Öte yandan, organ nakli, organ ve doku olarak kemik, kemik iliği, karaciğer, akciğer, kalp, yüz dokuları, rahim, göz korneası, ince bağırsak gibi ihtiyaçlar için de söz konusu olmaktadır.

Organ nakli bazı hastalar için hayati önem taşımaktadır. Örneğin kalp hastalarında bu durum hayatidir. Kalp yetmezliği durumun yüksek seviyede olması maalesef bazı hastaların yapay kalp cihazına bağlı şekilde yaşamasına neden olmaktadır. Yapay kalp cihazı hastanın kesinlikle işlevsiz kalan kalbinin yerine takılmaktadır. Ancak alet birkaç yıl kaliteli yaşam süresi sağlamaktadır. Bu arada kesinlikle uygun kalbin bulunması gerekir. Bu durum da sadece organ bağışı ile gerçekleşebilir.

Ülkemizde organ bekleyen hastaların kayıtlı olduğu genel bir liste bulunmaktadır. Bu listeye organ nakil bilgisi sorgulama sayfası tıklanarak e devlet üzerinden girmek ve incelemek mümkündür. Nakiller buna göre en ihtiyacı olan hastaların ilk sıraya alınması ile düzenlenmektedir. Ancak bağışların fazla olmaması maalesef önemli sıkıntıları ve kayıpları sağlamaktadır.