Yeni Dünyaya gelmiş Bebek ve Anne

Bir kadının en mutlu anlarından biri anne olacağını duyduğu andır. Ebeveynler doğum olacağı haberini aldıkları andan itibaren yeni gelecek bebek için hazırlıklara başlar. Bu hazırlık sürecine aile büyükleri de seve seve katılırlar. Anne ve baba bebekleri için herşeyin en güzelini almaya çalışır ve tüm imkanlarını onun için seferber ederler. Bebek beslenmesi için en önemli besin kaynağı öncelikle anne sütüdür. Günümüzde bebeklerin ilk 6 ayında sadece anne sütü kullanılması önerilmektedir.

Emzirmek Fayda Sağlar

Bebek emzirmek annelik duygusunun en yoğun yaşandığı anlardır ve bu duygular tarif edilemez. Emzirmek aynı zamanda anneler için de büyük faydalar sağlar. Emzirme sırasında rahim kasları kasılır ve rahim doğumdan önceki hale dönmeye başlar. Doğum sonrası yaşanan kanamalar daha erken kesilir ve ayrıca annenin rahim kanserine yakalanma oranı azalmaktadır. Emzirmeyle birlikte meme bölgesindeki iltihaplanma ve şişler yaşanmaz ve bu dönem daha rahat bir şekilde geçirilir. Doğum sonrasında kemikler yeniden mineral kazanır ve bu da menopoz dönemine girildiğinde annenin kalça kemiğinin kırılması riski azalır. Görüldüğü üzere emzirmenin anneye faydaları çoktur. Bebek beslenmesi ancak anne sütüyle olduğunda bebeğiniz sağlıklı bir şekilde büyüyecektir. Anne bebek arasındaki bağ emzirme ile zirveye çıkmakatadır.

Bebek 6 Ay Emzirilmelidir

Bebeğiniz doğduktan sonra ilk 6 ayda bebeğin ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri anne sütünden alacaktır. Anne sütünde mikrop üremez. Bebek beslenmesi anne sütüyle gerçekleştirildiğinde bebeğinize şu faydaları sağlayacaktır. Anne sütü her zaman hazır ve tazedir. Sindirimi bebek bünyesi için çok kolaydır. Bu şekilde beslenen bebeklerde karın ağrısı, kabızlık ve pişik problemleri çok az görülür. Ani bebek ölüm riski azalırken yavrunuz için en doğal sakinleştirici ise yine anne sütüdür. Emzirilen bebeklerde ileride yaşanabilecek obezite riski en aza inmektedir. Bebeğinizin doğal sakinleştiricisi olan anne sütü, onun ruh ve vücut sağlığının garantisidir. Bebeğin ilk aşısı aslında anneden emdiği ilk süttür. Vitamin ve mineral açıdan oldukça kuvvetlidir. Anne sütü emen bebeklerde gelişme hızlı ve sağlıklıdır. Ayrıca, bebeklerde oldukça tehlikeli olan ishale bağlı ani ölüm riskini ortadan kaldırır. Anne sütü yeni doğan bebeğiniz için yeri hiçbir besin maddesiyle doldurulamayan bir doğa harikasıdır.

Hamilelikte Aşerme Nedir Ve Neden Aşeririz?

Anne olacağını öğrenmek kadınların hayatındaki en önemli durumlardan biridir. Hayata yeni bir canlı getirmek dünyada yaşanacak en büyük mutluluktur. Hamileliğin zor yönleri de vardır elbet. Hamilelik pek çok anne için gerçekten zor bir süreçtir. Ancak yavrunuz dünyaya gözlerini açtığında tüm çektiklerinizi unutursunuz. Sonrasında da yeniden anne olmayı istersiniz. Aşerme, zamansız bir şekilde akla hiç gelmeyecek yiyecekleri arzulamaktır. Bazı anne adaylarında bu o kadar dayanılmaz haller alır ki, baba adayı hangi saat olursa olsun o yiyeceği bulmak durumunda kalır. Peki hamilelikte aşerme nedir?

Aşermenin Nedeni Bulunamamıştır

Hafta hafta hamilelik konusunda uzun yıllardır yapılan araştırmalar sonucunda aşermenin nedeni tam olarak bulunamamıştır. 1995 senesinde California üniversitesi doktoru Margie Profet bu konuda yaptığı araştırmada başka bir noktaya dikkatleri çekmiştir. Margie’ye göre aşermenin yeni canlıyı muhtemel olan tehlikelerden korumak için güç olarak görmüş ve cenini gıdaların içerisindeki zararlı toksinlerden koruduğunu öne sürmüştür. Gebeliğin belli dönemlerinde bazı gıdaları yemeyen kadının daha sağlıklı bir bebek dünyaya getirdiğini savunmuştur. Hamilelikte aşerme yaşamayan anne adayı yok gibidir. Canınız pek çok yiyeceği isteyebilir. Mesela normalde hiç yemeyeceğiniz etlerin yağlı kısmını yiyebilirsiniz. Tuzlu, baharatlı, tatlı ve de özellikle ekşi yiyecekler gebe kadınların arzuladığı tatlardır.

Hormon Değişiklikleri Neden Olmaktadır

Hafta Hafta Gebelik olayında yaşanan hormon değişiklikleri aşermeye en büyük neden olarak bilinmektedir. Gebe bayanların kokulara karşı aşırı duyarlı olması, menopoz dönemindeki iştahın azalması ve artışıyla da açıklanabilmektedir. Ancak bu duruma da birçok uzman şüpheyle yaklaşmaktadır. Çünkü aşerme olayı anneden anneye değişiklik göstermektedir. Bu sebeple de aşermenin kesin nedeni bilinmemektedir. Yapılan bir araştırmaya göre gebe kadınlarımızın yüzde 33’ü tuzlu şeylere aşererken, yüzde 40’ı ise tatlı şeyler aşermektedir. Bunu yüzde 17 ile baharatlı yiyecekler takip etmektedir. Hafta hafta hamilelik de aşerme bazen çok ciddi boyutlara da ulaşabilir ve canınız yenilemeyecek şeyleri bile isteyebilir. Mesela sigara izmariti, kiremit, tuğla ya da temizlik maddelerini yeme isteği üst safhadaysa bu vücudunuzdaki demir eksikliğinden kaynaklanabilir ve mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu konuda her gün düzenli egzersiz ve düzenli kahvaltı aşerme isteğinizi azaltabilir.